Esimene nädal 21-28. jaanuar

Esimene päev

Lennukisõit oli vägev, eriti õhkutõus ja maandumine. Sõitsime bussiga korterile lähemale ning kohtusime Ozguriga, kes näitas meile korterit, kus veedame järgmise kuu. Sõime türgipärast pizzat lahmacuni salatiga, mis oli üllatavalt hea ning tutvusime Ozguri ja tema sõbraga.

#maaonlame

Tõnis

Esimesel päeval seadsime end korterisse sisse. Järgmisel päeval läksime tutvusime praktika kohtadega. Minu oma asus korterist umbes 15 minutilise jalutuskäigu kaugusel.

Esimesel praktika päeval sain aru, et praktika koht mille sain ei olnud seotud IT-alaga. Käisin seal nädala lõpuni ning õppisin kuidas särkidele ja mütsidele logosid printida ning aitasin teha muid vajalike töö otsi. Nädala lõpus käisin uut praktika kohta vaatamas, Tundus, et seal tööd jätkub mida teha.

Aigar ja Ivar

Minu ja Ivari praktika koht asub meie korterist umbes 50 minutilise bussisõidu kaugusel. Esimesel päeval oli närv sees kuna ei teadnud kuidas sinna täpselt minna, kuigi eelmise päeva õhtul sai marsruut täpselt valmis vaadatud, aga jõudsime täpselt õigeks ajaks kohale ja probleeme ei tekkinud.

Esimene päev tutvusime töötajate ja firma omanikuga Aslan´iga, kes meile töö ette näitas. Nimelt pidime firma klientide lehekülgi uuendama. Kõigepealt näitas meile spetsialist töö ette ning tegime vajalikud märkmed ning siis laadisime juba ise uuendused läbi FTP üles ning seadistasime ja testisime veebilehti kuidas need töötavad. Kõik tooted, ostmine, firma info seejuures kaardi asukoht, mobiilirakendused ja tekstid kontrollitud sai liikuda järgmise veebipoe juurde. Kui esines mõni viga, mida me veel ei osanud parandada, siis kirjutasime selle endale üles. Seejuures tuli ka tutvuda firma poolt tehtud administraatoripaneeliga ning kuidas seal erinevaid asju muuta saab. Firma kasutab nimelt Eatzy nimelist süsteemi, millega on ühenduses kolm eesüsteemi, mida kasutaja näeb. Eesüsteemideks on telefoniäpid, kassasüsteem ja veebiliidesel olev toidu tellimissüsteem. Üllatuseks tuli ka see, et pidime alguses töötama kahekesi Mac´iga, kuna neil puudus siis veel teine arvuti. See oli meile mõlemale väga hea kogemus ja tuli ära õppida kuidas seal ringi liigelda ja vajalikke muudatusi seal teha. Teisel päeval näidati meile ette kuidas mõningaid vigu parandada ja töö jätkus samamoodi kuni nädalalõpuni, ainult, et neljapäeval jõudis kohale uus arvuti, mida aitasime üles seada ja ette valmistada. Mina jäin töötama Mac’iga ja Ivar uue arvutiga, kus oli juba Windows 10 peal.  Töökaaslased on üldiselt toredad ja proovivad aidata nii palju kui suudavad. Kuna kaks inimest väga inglise keelt rääkida ei oska siis nad näitavad meile kuidas midagi muuta saab ning vahepeal kui firma omanik-peaspetsialist ära läheb, siis oleme pidanud ootama tema järgi, et kuskil veebilehel asuvale veale seletust ja parandusabi küsida. Kuid enamusajast oleme me kahe peaga ise hakkama saanud ning arutanud omavahel, kuidas midagi muuta ning guugeldanud.

Aleksander

Mina olin alguses suht närvis ja elevil enda praktikakoha pärast kuna ei teadnud kuidas ja kuhu minna, kõik tundus nii uus ja erinev kõik liiklus ja inimesed, aga kui esimene kord kohale sõitsin töökohale siis sain aru, et ei ole midagi see nii hullu. Minu töökoht asub kodust 35-50 minuti kaugusel(oleneb liiklusest), tavaliselt on liiklus hommikuti tihe ja tekib ka poolel teel bussijuhtide vahetusi, mis võtavad ekstra aega.

Esimene mulje töökohast jättis veits kahtlase tunde kuna tegemist oli ikka Türgi firmaga nimega Print Gallery ja kõik suhteliselt rääkisid Türgi keeles, aga mida kauem ma seal olin seda kodusemalt end tundsin.

Sain tuttavaks 3 uue inimesega: Cemil-Boss, Korkmaz-Disainer ja Mette-Prindimees ja sekretär. Alguses ei osanud ma midagi öelda, kuid polnudki vaja midagi öelda kuna nad tulid ise minuga rääkima ja selgus, et tegemist oli super lõbusate inimestega kellega saab väga häid ja uusi kogemusi nii tööalaselt kui ka inglise keelselt.

Esimesed paar päeva pidin tegema juhu tõid kuna Ülemusel ei olnud infot millega ma seal tegelema peaksin, aga siis ma andsin talle teada, et see mida ma siia tegema tegin on ikka midagi IT-alast.

Sain endale arvuti milles teen igapäevaselt klientide soovi järgi disaine, kas siis: Ärikaardid,tassid,särgid,posterid ja ka pastakad. Siiamaani on kõik huvitav ja arvatavasti läheb ka huvitavamaks. On ka tekkinud väikesi vigu enda töös, ma ei tegele seal ainult arvuti taga disainimisega vaid ka peale disaini pean välja prinditud paberid lõikuma ja ka “Lemonadima” ehk siis kiletama, kipun kiirustama selle kiletamisega ning on liiga palju kile raisku läinud, aga ülemus seletas ära, mida ma valesti teen ning edaspidi olen asja rahulikult võtnud.

Nädalavahetus

Nädalavahetuse esimel päeval seadsime sammud Euroopa ühe suurima kaubanduskeskuse poole, mis asub Stratfordis. Tegelikult väga kõndima ei pidanudki, kuna saime praktiliselt rongiga sõita otse kaubanduskeskuse ukse ette. Kaubanduskeskus oli väga suur, alguses kõndisime koos kuid pärast läksime laiali ning ei leidnud üksteist isegi üles eriti. Õnneks oli kaubanduskeskuses tasuta WIFI ning leidsime üksteist interneti teel suheldes üles. Teisel päeval käisime veel Woodgreen´i linnaosas, kus avastasime veel poode ja käisime ringi.